Çarşamba, Temmuz 24, 2024
20 °c
Beysehir

Beyşehir Sanayi

Beyşehir Sanayi

Beyşehir sanayi burada 3 temel başlık altında kısaca anlatılmaya çalışılmıştır.

Silah ve Av Sanayi

Beyşehir Av silahları alanında ününü dünyaya duyurmuştur. İlçeye bağlı Huğlu, Kasabasında 1914 yılında Jt eski silahların tamiri ile başlayan sanat, giderek yaygınlaşmış ve 1962 yılında Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi’nin kuruluşu ile birlikte seri üretime başlanmıştır. Tek namlulu alttan kırma tüfeklerle başlayan üretime zamanla çift kırma eklenmiş yıllar ilerledikçe kapasite genişlemiş.

Süper poza ve otomatik model üretimleri yapılmıştır. Ayrıca Üzümlü ve Gencek Kasabalarında av silahları üreten kooperatif ve özel firmalar bulunmaktadır. Bu kasabalarda bulunan Av sanayi tesislerinde usta ellerin alın teri ve teknolojinin son imkandan ile üretilen yapısı ve işlemeleri ile de zarif bir sanat eseri olan kaliteli av tüfekleri dünya I pazarlarında aranılan bir marka durumuna gelmiştir.

Andrezit Granit ve Mermer

Beyşehir’in doğal zenginliklerinden biri de madencilik alanındadır. Linyit ve barit yönünden zengin olan bölgemizde ayrıca krom madeni, mermer yatakları, tuğla, kiremit ve seramik toprak sanayi hammaddeleri bulunmaktadır.İlçemizin muhtelif yerlerinde bulunan ocaklardan çıkarılan andezit taşı “Beyşehir Andezit taşı” olarak yoğunlukla tercih edilerek yaygın şekilde park, bahçe düzenlemeleri ile bina süslemelerinde kullanılmaktadır,

Ayrıca ilçemiz ve dışardan gelen hammadde mermeri işleyen sayılan gün geçtikçe artan işletmeler bulunmakta, ülkemizde yapılan üretim yurt içi ve yurt dışına pazarlanmaktadır.

Tekstil Sanayi ve Dokumacılık

Bir dünya firması olan Akkanat Holdingin 1996 yılında, istihdamı Anadolu’ya yaymak amacıyla, Beyşehir’de yaptığı Beyteks Entegre Tekstil fabrikası ilçe ekonomisine büyük canlılık kazandırmıştır. Beyteks 322.000 m2 alan üzerinde, 75.000 m2’lik bir kapalı alana sahip modern bir entegre tekstil tesisidir. Teknolojinin en son imkanları kullanılarak, ham pamuğun işlenmesi ile konfeksiyon üretimi yapan Beyteks, Beyşehir’de kurulan ilk ve en büyük sanayi tesisidir.

Beyteks ürettiği markalı ürünlerle Beyşehir’in adını dünya pazarlarına duyurmakta, üretiminin tümünü ihraç etmektedir. Ayrıca ilçemizde tamamen konfeksiyon üretimi yapan Target Modern Tekstil San. A.Ş.ne ait bir Tekstil Fabrikası daha bulunmaktadır. Beyşehir el sanatları yönünden de zengin bir kültüre sahiptir. Uzun yıllar Selçuklular hakimiyetinde kalan Beyşehir’de Kilim ve dokumalarda Selçuklu motifleri hakimdir. Eşrefoğlu camiinden sergilenmek üzere Mevlana Müzesine götürülen 180×115 cm. ebatlarında Beyza zemin üzerine mavi madalyonların işlendiği, kenarlarının Rumilerle çevrildiği yün dokuma kilim Beyşehir’deki dokumacılığın tarihteki yerini en güzel bir şekilde ifade etmektedir. Günümüzde ise dokumacılık Doğanbey Kasabasında yöresel motiflerle dokuma tezgahlarında kilim ve battaniye üretimi yapılarak yaşatılmaktadır. Kasaba ve köylerde hanımlarımız yöresel motif ve desenlerle eldiven, çorap, atkı, bere gibi ürünleri evlerinde bolca örmektedirler.

Beyşehir

Sohbete Başla
Hoş geldiniz 👋

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?